Slow Shopping Club #1 - "svobodno zadrževanje"
- 18. 3. 2006

ZA KAJ SPLOH GRE?

Ena od nepisanih zahtev do posameznika je tudi stalno gibanje, kroženje. V skladu z načelom učinkovitosti mora tok ljudi pač stalno teči, kar v praksi pomeni da se ljudje konformistično prepustijo ritmu optičnih odčitovalcev črtnih kod.

V nakupovalnih centrih lahko opazimo pospešeno gibanje ljudi. Prevladujoč način gibanja po njih pa je naglica. V takem stanju je človek seveda nezmožen racionalno presojati, opazovati mimoidoče ali vzpostavljati interakcijo z njimi. Zadrževanje na mestu pa je, pač v skladu z zahtevo po učinkovitosti, nezaželjeno če ne celo prepovedano.

Prvi eksperiment Slow Shoppping Cluba izziva naglico in dezorientiranost ki je inherentna nakupovalnim centrom in se ji zoperstavlja z skrajno počasnim gibanjem. S tem ne namerava le testirati strpnost do svobodnega zadrževanja v novodobnih prostorih potrošnje, ampak tudi sporočati, da si je treba včasih vzeti čas in razmisliti o smislu svojega početja, pa četudi je lahko posledica malo lažji voziček.

Slowshopperji so dokaj svojeglava bitja. Njihova spontanost in interes za druženje se kaže v tem, da se gibljejo po svoji notranji logiki – v počasnem gibanju. Načelo vsakega Slowshoperja je, da kupuje racionalno, kar pomeni, da kupi le en produkt, tiskega, ki najbolj potrebuje. Premika se v skrajno upočasnjenem gibanju, radostno in z zanimanjem opazuje morebitne reakcije ostalih nakupovalcev. Bonton ga spremlja na vsakem koraku. Vsaka svoboda je omejena s svobodo drugega!

Zagreti udelezenci akcije naj se v soboto, 18.3.2006 ob 13.30 zglasijo v Ljubljanski Galeriji šKUC, kjer bo koordinacijska vaja in začetek akcije. Zaželjen lasten prevoz.

Slowshopping Club #2, #3...

Prihodnje akcije bodo v realnih pogojih preverjale druge lastnosti javnega prostora. V kratkem je pričakovati preverbo možnosti svobodnega izražanja, demokratičnosti, avtentičnosti ter nepredvidljivost.