EXO_PREDSTAVE
GREMO VSI!
KDO: MARE BULC + NASTOPAJOčI/PERFORMERS
KDAJ: 14. - 15. 04. / 90 min / SME-EL Gledališko-glasbeni projekt, v katerem nastopajo izključno glasbenice in glasbeniki.
Država je bend in prebivalec države je glasbenik in selitev iz države v državo je kot selitev glasbenika iz benda v bend. Ta formula je bila vstopna točka v proces improvizacij in vaj, v katerem so ustvarjalci preverjali predpostavko, da je mogoče o političnih, ekonomskih, čustvenih in drugih migracijah »govoriti« prek migracije glasbenikov. Projekt »gledališči« glasbeno, da bi seciral selitev in nemožnost selitve, odhajanje in ostajanje, razloge, zakaj vztrajati in zakaj oditi.
Izbira »neigralske« glasbene ekipe nastopajočih pa je ustvarila pogoje za nevsakdanji ustvarjalni proces in režiserju ponudila enkraten izziv, kako gledališčiti razgledališčeno, glasbeno situacijo.
KDAJ / KJE
14. 04. / 19:00 /
SME-EL / (premiera) EXO_OTVORITEV
15. 04. / 21:00 /
SME-ELŠE
+Mare Bulc, gledališki režiser in performer, dobitnik zlate ptice za 4-letni projekt
No History / Know History, ki je vključeval 8 povezanih performansov in predstav. Bil je član uredništva revije Maska ter (so)ustanovitelj gledališke skupine Dejmo stisnt teater, produkcijske hiše Zavod No History, umetniške skupine SilentCell Network in organizacije Peacekeepers` Entertainment, Art and Cultural Exchange. V sezoni 2012/13 zaključuje triletni mandat umetniškega vodje Gledališča Glej iz Ljubljane.
Jaka Berger je že med obiskovanjem novomeške glasbene šole dejavno sodeloval v Simfoničnem orkestru Marjana Kozina, Mladinskem pihalnem orkestru Krka Zdravilišča ter spremljal različne komorne zasedbe. Svoje projekte je kasneje poimenoval BRGS Time in pod tem imenom tudi posnel svojo prvo free-jazz ploščo BRGS Time: Bas Trio s slovenskim kitaristom Samo Šalamonom in italijanskim saksofonistom Achille Succijem. Vedno ga je zanimalo tudi prepletanje glasbe in improvizacije z drugimi zvrstmi umetnosti. Tako je bil pobudnik projektov BRGS Time: Lačni in trezni, BRGS Time: New Point Trio, uglasbil in produciral je radijsko igro Sence in sinkope pesnika Boruta Gombača...
Miha Blažič alias N′Toko velja za najbolj inovativnega in vsestranskega slovenskega raperja. Kariero je začel kot vokalist uspešnega funky-jazz-rap kolektiva Moveknowledgement, kasneje se je začel udeleževati tudi raznih improvizacijskih freestyle tekmovanj, ki so mu dvakrat prinesla naslov državnega prvaka.
S prvencem Cesarjeva nova podoba si je med rapersko in ostalo, predvsem alternativno publiko pridobil kultni status glasbenika, ki ga je nadgradil na naslednjih dveh albumih: Dobrodelni koncert ob koncu sveta in Parada ljubezni.
Matija Dolenc je kot otrok kazal zanimanje za glasbo, in to potrdil z diplomo iz kitare (Akademija za glasbo v Ljubljani, mentor Tomaž Rajterič). Pod umetniškim imenom Dark Summer je Dj-al doma in po svetu ter izdal svoj prvenec na CD-ju The Tale of a Broken Switch and the Lizard. Kot glasbeni ustvarjalec deluje na več področjih: od del za klasično kitaro pa do glasbe, kot je Ludovik Material. Večinoma deluje v svojem snemalnem studiu In Audio We Trust, sicer pa je učitelj kitare in kitarskega orkestra na osnovni glasbeni šoli v Trzinu.
Polona Janežič je klaviaturistka zasedb Katalena in Melodrom, občasno sodeluje s Chrisom Eckmanom in z Bratkom Bibičem, je soavtorica glasbe in članica glasbeno-pripovedovalske skupine Tri zdrave Marije in en oče naš. Občasno prispeva tudi glasbeno spremljavo in avtorsko glasbo na zgoščenkah in dogodkih pripovedovalske skupine Za dva groša fantazije, Pripovedovalskega varieteja in improvizacijskega gledališča v organizaciji Kolektiva Narobov. V letu 2012 je izdala literarno-glasbeni prvenec Sinbadove muze.
Tina Perić je odraščala na Vrhniki, kjer je pretiran poudarek na literaturi Ivana Cankarja pustil svoje posledice. V ranih letih se je ljubiteljsko ukvarjala z gledališčem. Študij južne slavistike in sociologije na Filozofski fakulteti že nekaj let uspešno končuje. Ljubezen do palatalizacije in slovanskega genitiva je že poskušala pretočiti v prevajanje leposlovja in ostalih čtiv, namenjenih za pravilno uporabo vakumskih varilcev folije. Ker je tudi to pustilo določene posledice, se je v zadnjem letu in pol posvetila bandu Ludovik Material, kjer se poskuša izživeti vokalno. Ko ji bo zares vsega dovolj, odide v svoje zatočišče v Vadarce.
Irena Preda živi in ustvarja med Ljubljano in Londonom. V svet solopetja jo je uvedla prof. Pija Brodnik, nato je diplomirala z odliko in najvišjo oceno v letniku na Trinity College of Music v Londonu, kjer tudi zaključuje magisterij. Študij so ji omogočili Mestna občina Ljubljana, Rotary Club Ljubljana ter Ustanova Gallus. Že med študijem je upodobila nekaj vlog, najbolj odmevno naslovno vlogo Bizetove Carmen v londonskem Greenwich Theatru. Izpopolnjevala se je pri Montserrat Caballé, Teresi Berganza, Nelly Miricioiu, Philipu Langridgeu, Dunji Vejzović in Benjaminu Zanderju, posebno pozornost pa posveča igri, ki se je uči pri priznanih igralcih Jeremyju Ironsu, Imeldi Staunton in Jonathanu Priceu. Leta 2008 je nastopila pred Kraljico Elizabeto II ob njenem obisku v Ljubljani, junija 2010 pa na EXPO 2010 v Šanghaju.
KOLOFON
režija: Mare Bulc; nastopajoči: Jaka Berger, Miha Blažič - N`toko, Matija Dolenc, Polona Janežič, Tina Perić, Irena Preda; oblikovanje zvoka: Jure Vlahović; glasba: nastopajoči; scenski gib: Branko Potočan; kostumografija: Mateja Benedetti; oblikovanje luči: Igor Remeta; izvršna producentka: Tina Dobnik; produkcija: Maska; koprodukcija: Bunker, Zavod Exodos; posebna zahvala: Zavod Vitkar, Radio Študent; foto: Urška Boljkovac Z vaje
Projekt sofinancirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport RS ter Mestna občina Ljubljana.
»Projekt je del manifestacije
1 korak naprej, 20 korakov nazaj, s katero obeležujemo 20-letnico delovanja neodvisne kulturne scene v Ljubljani.«
PROSTOR TIšINE
KDO: ANT HAMPTON + TIM ETCHELLS
KDAJ: 15. - 23. 04. / 60 min / NUK Šepetana, samopotekajoča in »avtomatska« predstava (autoteatro) za dve osebi naenkrat, ki raziskuje tisto posebno napetost, skupno vsem knjižnicam sveta; kombinacijo tišine in osredotočenosti z uživanjem branja različnih ljudi.
Udeleženca sedita drug ob drugem. Po nareku zapisanih in šepetanih besed se negotovo prebijata skoz kup knjig. Vidiki bralne izkušnje, ki naj bi bili globoko notranji, pridejo na plan, se selijo v okolico, preniknejo od enega bralca k drugemu.
Obvezna prijava.
KDAJ / KJE
15. 04. / 12:00 - 17:00 /
NUK16. 04. / 12:00 - 17:00 /
NUK17. 04. / 12:00 - 17:00 /
NUK18. 04. / 12:00 - 17:00 /
NUK19. 04. / 12:00 - 17:00 /
NUK20. 04. / 09:00 - 13:00 /
NUK22. 04. / 12:00 - 17:00 /
NUK23. 04. / 12:00 - 17:00 /
NUKŠE
Gledališki ustvarjalec, pisatelj in režiser
Ant Hampton je tudi ustanovitelj gledališke skupine Rotozaza (1998), ki je raziskovala uporabo navodil, posredovanih nepripravljenim »gostujočim « igralcem na odru, pozneje pa tudi v bolj intimnih strukturah, ki jih je vzdrževalo in igralo občinstvo samo (autoteatro). Med ostalimi deli velja omeniti vsaj projekt
Drugi ljudje (La Otra Gente, v sodelovanju z Gregom McLarenom) – strukturirana srečanja z ljudmi iz negledališkega okolja.
Umetnik in pisatelj
Tim Etchells ustvarjalno posega na raznotera polja in sodeluje z mnogimi vizualnimi umetniki, koreografi in fotografi. Njegovo delo sega od gledaliških predstav do videa, fotografije, tekstovnih projektov, instalacij in književnosti.
video
KOLOFON
režija, izvedba: Ant Hampton, Tim Etchells; ang glasovi: Ant Hampton, Seth Etchells, Jenny Naden; umetniška produkcija: Katja Timmerberg; binauralni zapisi: TiTo Toblerone; foto: Ant Hampton
slo režija: Jure Novak; slo glasovi: Filip Vignjević Cetinski, Rok Kunaver, Olga Kacjan; slo koprodukcija: Exodos Ljubljana, Radio Študent; zahvala: Mladen Dolar; foto: Ant Hampton
KRETNJA, KI NI DRUGEGA KOT GROžNJA
KDO: SOFIA DIAS + VíTOR RORIZ
KDAJ: 15. 04. / 40 min / ŠB Besede podrediva zakonitostim gibalne kompozicije. Vsako besedo raziskujeva kot telo, pri čemer ne upoštevava le njenega pomena, ampak tudi zvočno podobo, pridih (aspiracijo), ritmičnost in melodičnost. Postaviva se v trenutek, ko beseda s ponavljanjem izgubi pomen, se izrodi in preobrazi.
Porodijo se druge besede in opazujemo lahko delovanje našega uma – v kaotičnem zvočnem tkivu vedno obstaja logična povezava z nečim prepoznavnim.
KDAJ / KJE
15. 04. / 19:00 /
ŠBŠE
Od začetka sodelovanja leta 2006 plesalca, koreografa, performerja
Sofia Dias in Vítor Roriz ustvarjata raznolika plesna dela, ki jih uspešno predstavljata po državah EU. Vodita tudi delavnice za (ne)profesionalce, npr. v lizbonskem CEM -u, znotraj Fóruma Dança, projekta Companhie Instável … Sta pridružena člana lizbonskega festivala Materiais Diversos in transdisciplinarnega umetniškega centra O Espaço do Tempo v portugalskem Montemor-o-Novo.
video+KOLOFON
scenarij, režija, izvedba: Sofia Dias, Vítor Roriz; zvok: Sofia Dias; umetniška sodelavka: Catarina Dias; tehnično vodenje, oblikovanje luči: Nuno Borda de Água; kostumografija: Lara Torres; koprodukcija: Box Nova/CCB, O Espaço doTempo, CDCE; partnerji: alkantara, ACCCA, O Rumo do Fumo, O Negócio/ZDB, Bains Connective; organizacija gostovanj: finančna uprava Materiais Diversos SUMO Associaçao de Difusao Cultural; podpora: Governo de Portugal/Secretário de Estado da Cultura – DG Artes
PREKLET NAJ BO IZDAJALEC SVOJE DOMOVINE!
KDO: OLIVER FRLJIć
KDAJ: 16. 04. / 75 min / SMG Oliver Frljić se v predstavi radikalno loteva ljubezni in sovraštva do gledališča, okvir za njegovo preizpraševanje meja umetniške in civilne svobode pa so fragmenti zgodbe o razpadu Jugoslavije, simbolni prostor, ki ga naseljujejo igralke in igralci z dilemami, s katerimi se srečujemo vsi, a si pred njimi pogosto zatiskamo oči in ušesa.
Da je tema univerzalna, so potrdila uspešna gostovanja na uglednih festivalih na Hrvaškem, v Makedoniji, Bosni in Hercegovini (MES), v ZDA, na Slovaškem, ...
KDAJ / KJE
16. 04. / 19:00 /
SMGŠE
Oliver Frljić, rojen v Bosni in Hercegovini leta 1976, se je zaradi vojne moral preseliti na Hrvaško. V Zagrebu je študiral filozofijo, verstva in gledališko režijo ter se hitro razvil v enega najbolj inovativnih odrskih ustvarjalcev.
Kot avtor, režiser in igralec deluje tako na neodvisni sceni kakor v institucionalnih gledaliških hišah, njegove predstave pa gostijo številni (mednarodni) festivali. Marsikdo ga ima za enfant terribla; tudi zato, ker s kontroverznimi uprizoritvami, katerih teme so npr. družbe na prostoru bivše Jugoslavije, pedofilski duhovniki, razburjajo in sprožajo žgoče javne razprave.
video+foto_photo
KOLOFON
režija: Oliver Frljić; igrajo: Primož Bezjak, Olga Grad, Blaž Štef, Boris Kos, Uroš Maček, Draga Potočnjak, Matej Recer, Romana Šalehar, Dario Varga, Gregor Zorc; dramaturgija: Borut Šeparović, Tomaž Toporišič; scenografija, kostumografija, izbor glasbe: Oliver Frljić; asistent režije (študijsko), svetovalec za gib: Matjaž Farič; oblikovanje zvoka: Silvo Zupančič; oblikovanje luči: Oliver Frljić, Tomaž Štrucl; producentka: Tina Malič; vodja predstave: Urša Červ; produkcija: SMG; foto: Žiga Koritnik
MEJA
KDO: URNAMO
KDAJ: 16. 04. / 35 min / GLEJ Zadnjih devet let naš navdih za delo izhaja iz iste temeljne misli. Vedno iščemo snov, ki jo lahko povežemo ali z drugim gradivom ali z določenim krajem, in ustvarimo različne podobe.
Zaradi drugačnih priložnosti in vsebin se performans razlikuje od ostalih umetniških del. Ker gre za veliko materiala, menjavanje prostora in časa ter neskončno tematskih možnosti, je vsaka uprizoritev na novo rojena in izrazna. Lahko je tudi monotona, če v ustvarjenih podobah ne občutimo nobenih predrugačevanj. Tovrstni pogledi na delo v drugih umetnostih niso mogoči.
Predstava mora biti v celoti zasnovana tako, da prikazuje podobe tukaj in zdaj, trenutne podobe, brez ubesedenja. Tak je naš način dela: podobe, trenutki, spreminjanje, izginevanje iz prostora in ostajanje v spominu. Upamo, da pride tako tudi do občinstva.
Cilj vsake podobe v performansu je, predstaviti našo temo. Gledalci jih prevajajo z občutji, ne z glavo.
Možnost za čisto meditacijo ...
KDAJ / KJE
16. 04. / 21:00 /
GLEJŠE
Skupina Urnamo sta umetnika
Wathiq Al-Ameri in
Ali Al-Fatlawi, prijatelja že od otroštva. Pred leti sta prebegnila iz Saddamovega Iraka. Njuna odisejada, ki težko da bi bila bolj pustolovska, se je po mnogih ovinkih končala v Švici.
Urnamo sta ustanovila leta 2002.
PRIčAKOVANJE
KDO: URNAMO
KDAJ: 17. 04. / 35 min / GLEJ Zadnjih devet let naš navdih za delo izhaja iz iste temeljne misli. Vedno iščemo snov, ki jo lahko povežemo ali z drugim gradivom ali z določenim krajem, in ustvarimo različne podobe.
Zaradi drugačnih priložnosti in vsebin se performans razlikuje od ostalih umetniških del. Ker gre za veliko materiala, menjavanje prostora in časa ter neskončno tematskih možnosti, je vsaka uprizoritev na novo rojena in izrazna. Lahko je tudi monotona, če v ustvarjenih podobah ne občutimo nobenih predrugačevanj. Tovrstni pogledi na delo v drugih umetnostih niso mogoči.
Predstava mora biti v celoti zasnovana tako, da prikazuje podobe tukaj in zdaj, trenutne podobe, brez ubesedenja. Tak je naš način dela: podobe, trenutki, spreminjanje, izginevanje iz prostora in ostajanje v spominu. Upamo, da pride tako tudi do občinstva.
Cilj vsake podobe v performansu je, predstaviti našo temo. Gledalci jih prevajajo z občutji, ne z glavo.
Možnost za čisto meditacijo ...
KDAJ / KJE
17. 04. / 19:00 /
GLEJŠE
Skupina Urnamo sta umetnika
Wathiq Al-Ameri in
Ali Al-Fatlawi, prijatelja že od otroštva. Pred leti sta prebegnila iz Saddamovega Iraka. Njuna odisejada, ki težko da bi bila bolj pustolovska, se je po mnogih ovinkih končala v Švici.
Urnamo sta ustanovila leta 2002.
STVARI OKROG NAS
KDO: PUBLIC IN PRIVATE / CLéMENT LAYES
KDAJ: 17. 04. / 70 min / SME-EL Tako v slovnici kot v vsakdanu smo obdani z vsenavzočimi rečmi. Kot mesečniki se prebijamo čez ovire iz priprav in storitev, ki zvesto izvršujejo svoje naloge. Te neme priče naših vsakdanjih dejavnosti brez odpora dopuščajo, da jih uporabimo za zadovoljevanje svojih potreb, npr. pitje kave, pranje perila ali čiščenje tal. Toda ali so res tako pasivne?
Trije igralci se podajo v svet stvari, kjer ni nič tako, kot se zdi. Ni ga predmeta, ki bi izpolnjeval zaupano mu opravilo. Ob pomoči akrobatike, plesa in filozofskih dovtipov spoznavajo nova pravila verodostojnega sveta.
KDAJ / KJE
17. 04. / 20:30 /
SME-ELwww.publicinprivate.comŠE
Clément Layes je obiskoval poklicno cirkuško šolo, študiral umetnost, filozofijo in ples. (Slednjega na Conservatoire National de Région in Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse v Lyonu.) Med plesnimi sodelavci je treba omeniti vsaj Borisa Charmatza, Odile Duboc in Yvala Picka. Leta 2003 se je lotil koreografskega raziskovanja s kolektivom ALS (Kot). Od leta 2008 dela v Berlinu, kjer sta z Jasno L. Vinovrški ustanovila Public in Private.
video+
KOLOFON
zamisel, koreografija: Clément Layes; izvedba, koreografija: Felix Marchhand, Ante Pavić, Vincet Webwe; predmeti, scenografija: Marinus van Eldik; oblikovanje svetlobe: Ruth Waldeyer; glasba: Tian Rotteveel; dramaturgija: Florian Feigl; umetniško sodelovanje: Jasna L. Vinovrški; mediji, produkcija: björn & björn
TUKAJ STE... IN DRUGJE
KDO: MATTHIEU TERCIEUX + CHLOé BONNARD
KDAJ: 19. - 24. 04. / 20 min / CD-P Igriva in poetična instalacija, monumentalno umetniško delo, zasnovano na interaktivnih zemljevidih. Med igro z lučmi, videoprojekcijami, s piktogrami, z geografskimi koordinatami se igrišče spremeni v zabavno interaktivno človeško mapiranje.
Potovanje, ki v nekaj korakih popelje s ploščadi v mesto, svet … med zvezde!
Projekt je nastal v produkciji francoskega združenja AADN in bil premierno izveden na festivalu svetlobe
La Fête des Lumières 2011, ki vsako leto poteka v francoskem Lyonu in privabi preko 2 milijona obiskovalcev.
KDAJ / KJE
19. 04. / 21:00 - 23:00 /
CD-P20. 04. / 21:00 - 23:00 /
CD-P21. 04. / 21:00 - 23:00 /
CD-P22. 04. / 21:00 - 23:00 /
CD-P23. 04. / 21:00 - 23:00 /
CD-P24. 04. / 21:00 - 23:00 /
CD-PŠE
Matthieu Tercieux se ukvarja s performativnimi umetnostmi, v okviru katerih razvija interaktivno scenografijo ali VJ aplikacije. Ustvarja tudi interaktivne instalacije za različne dogodke in festivale.
Kiparka
Chloé Bonnard se ukvarja s problematiko geografskih reprezentacij, mapiranjem, urbanim okoljem, urbanostjo, njihovimi simboli in grafično predstavnostjo.
video+KOLOFON
zasnova, izvedba: Matthieu Tercieux, Chloé Bonnard; produkcija: Svetlobna gverila/Forum Ljubljana, 18. Exodos in Cankarjev dom, AADN; foto: Matthieu Tercieux
BESTIAIRES
KDO: DUDAPAIVA COMPANY
KDAJ: 21. 04. / 60 min / LGL Bogovi na turneji ali
Bestiaires je šov. In izvaja ga neobičajna gledališka skupina – grški bogovi, ki so bili nekoč, na višku moči, izredno priljubljeni. Nerodnež Kupid in ostali vestno opravljajo »vsakdanje posle«, ki pritičejo zgodovini njihove branže, ko jih zmoti Zues s svojimi filozofskimi nasveti.
V podobi ljudi, živali ali pošasti se preobražajo v presenetljive like, doživljajo neuspehe, ponovno poskušajo – a šov se mora nadaljevat.
KDAJ / KJE
21. 04. / 20:00 /
LGLŠE
Skupina
DudaPaiva razvija prodorno zmes sodobnega plesa in gledališča predmetov. Ustvarja temačne, humorne, filozofske in očarljive fizične spektakle za odrasle. Nova gledališka govorica, ki v enaki meri provocira in zabava.
+KOLOFON
zamisel, režija: Duda Paiva; ples, izvedba: Iztok Lužar (si), Ester Natzijl (nl), Ilija Surla (sr); dramaturgija: Jaka Ivanc; glasba: Erikk Mckenzie; oblikovanje svetlobe: Kai Roger Havn; video: Mark Verhoef, Wilco Alkema; predmeti: Jim Barnard, Jože Lašič, Kari Noreger; svetovanje pri kostumih: Catrine Gudmestad; produkcija: Lutkovno gledališče Ljubljana (si), DudaPaiva Company in Laswerk (nl), Kilden Teater in Riksteatret (no); foto: Jaka Ivanc
Predstava je nastala je s pomočjo finančne podpore norveškega in slovenskega ministrstva za kulturo, nizozemskega sklada za scenske umetnosti in nizozemske ambasade v Oslu.
TEMNA SNOV
KDO: KATE MCINTOSH
KDAJ: 21. 04. / 80 min / SME-EL »Samo tole bi rekla: Nocoj je večer slačenja, nocoj je večer lupljenja, sloj za slojem za slojem za slojem. Kaj bo ostalo? Kaj bomo vedeli ob koncu vsega tega? Mnogo manj! To bomo vedeli! Pa začnimo …«
Naša gostiteljica v soju luči, z dolgo sivo brado in s svetlečo obleko. Ob pomoči dveh asistentov, par čudnih plesnih sekvenc (
small dances) in nekaj reči, ki jih morda imate doma ali pa tudi ne, se loteva velikih znanstveno-filozofskih vprašanj.
KDAJ / KJE
21. 04. / 22:00 /
SME-ELŠE
Novozelandska umetnica
Kate McIntosh deluje v Bruslju na področju gledališča, performansa in videa. Izšolana plesalka nastopa v mednarodnem prostoru od leta 1995. Sodeluje s številnimi umetniškimi institucijami in umetniki, kot so Australian Dance Theatre, Wendy Houstoun in Tim Etchells.
video+KOLOFON
avtorica: Kate McIntosh; nastopajo: Thomas Kasebacher, Kate McIntosh, Bruno Roubicek; besedilo: Kate McIntosh, Tim Etchells; dramaturgija: Pascale Petralia; oblikovanje svetlobe: Minna Tiikkainen; oblikovanje zvoka: Mikko Hynninen; svetlobna tehnica: Nadja Räikkä; tonski tehnik: Vincent Malstaf; tehnična direktorica: Joëlle Reyns; kostumografija: Sofie Durnez; produkcija: Margarita Production, za SPIN vzw; koproducenti: CONNECTIONS Network, Kaaitheater, Les Spectacles vivants - Center Pompidou; partnerji: De Pianofabriek, STUK Kunstencentrum, WorkSpace Bruselj, WP Zimmer, Fabrik Potsdam v okviru Tanzplan Potsdam: Artists-in-Residence, Sophiensaele; podpora: de Vlaamse Overheid, Vlaamse Gemeenschapscommissie; organizacija gostovanj: SPIN
CONNECTIONS je mentorska in produkcijska pobuda gledališkega festivala SPIELART iz Münchna v sodelovanju s CAMPO - Gent, Republique - Kobenhavn, Forum Freies Theater - Düsseldorf, Theaterhaus Gessnerallee - Zürich, Huis en Festival a/d Werf - Utrecht, Choreographisches Zentrum NRW/PACT Zollverein - Essen, Theater im Pumpenhaus - Münster, Kanuti Gildi SAAL - Talin, Študentski center - Zagreb, Koproduktionshaus brut - Dunaj.
SPRINGVILLE
KDO: MIET WARLOP
KDAJ: 23. 04. / 50 min / ŠB V stalno spreminjajočem se malem vsemirju skušajo liki, napol ljudje napol predmeti, delovati skupaj in drug ob drugem. Poetična igra kaosa, pričakovanj in presenečenj nam z logiko absurda in igro proporcev vzbuja sočutje do njihove neopravilnosti. Mimogrede zapravijo zaupano jim naravo in okolje postaja negibna krajina, ki se divje in odprto steka v neskončnost.
Izrazito vizualno predstava, v kateri se scenografija, kostumi, rekviziti in liki tesno prepletajo in prelivajo.
KDAJ / KJE
23. 04. / 19:00 /
ŠBŠE
Miet Warlop ustvarja vizualno umetnost, scenografijo, predstave, akcije in intervencije … Pod naslovom
Grote Hoop/Berg (2006–8) je razvila vrsto zelo vizualnih predstav, npr.
Proposition 1: Reanimation,
Proposition 2: Reconstruction in
Proposition 3: Play the Life. Od septembra 2012 je pridružena umetnica v bruseljskem Beursschouwburg Arts Centru.
Obiskovalci Mladih levov jo že dobro poznamo, saj je sodelovala v belgijski izdaji projekta Lovepangs (05) in nam predstavila
Proposition 1: Reanimation (08).
video+KOLOFON
zamisel: Miet Warlop; oblikovanje: Miet Warlop, Sofie Durnez; nastopajo: Sofie Durnez, Arend Pinoy, Seppe Baeyens, Katja Dreijer, Miet Warlop, Laura Vanborm; zunanje oko: Nicolas Provost; tehnika: Piet Depoortere, Bart Huybrechts & Akim Hassani; izvršna produkcija: Buda (be), Campo (be); koprodukcija: Vooruit (be), Workspace Brussels (be), Festival Aan De Werf (nl) v sodelovanju z Gessnerallee Zurich (ch); podpora De Vlaamse Gemeenschap, Provincie West-Vlaanderen; foto: Reinout Hiel
SCHWALBE GOLJUFA
KDO: SCHWALBE
KDAJ: 23. 04. / 70 min / LGL Kakšni smo, ko nas stisnejo v kot? Kakšni smo, ko se nasprotnik izkaže za šibkejšega? Kakšni smo, ko nasprotnik ne igra po pravilih?
»Saj gre le za igro,« pravimo, da bi se izmazali. A čim so besede izgovorjene, ni vrnitve v resnico.
»Goljufanje ne pomeni, da ne igramo po pravilih, niti ne namiguje na ferplej. Naše predstave nagovarjajo temnejšo plat človeka: tisto, za kar vsakdo upa ali morda verjame, da nima v sebi. Na igranje gledamo kot na boj, ki je del našega vsakdana, odkar smo preveč omikani.«
KDAJ / KJE
23. 04. / 21:00 /
LGLŠE
Skupina
Schwalbe dela fizične predstave, v katerih je telesnost prignana do skrajnosti – rezultat je energetsko, surovo in vizualno izrazno gledališče. Gre za sedmerico mladih igralcev in avtorjev, ki so diplomirali iz pantomime na amsterdamski gledališki šoli, potem pa izkoristili možnost, da razvijajo svoje zamisli pod pokroviteljstvom Productiehuis iz Rotterdama in kulturnega centra OMS K. V sodelovanju z Lotte van den Berg so ustvarili
Spaar ze (Prizanesite jim) in
Schwalbe speelt op eigen kracht (Schwalbe nastopajo sami), s Timom Etchellsom pa
Schwalbe speelt vals (Schwalbe goljufa).
video
KOLOFON
zamisel, izvedba: Christina Flick, Melih Gençboyaci, Marie Groothof, Hilde Labadie, Floor van Leeuwen, Kimmy Ligtvoet, Ariadna Rubio Lleó, Daan Simons; dramaturgija: Anoek Nuyens; scenografija, scenski tehniki: Joost Giesken, Dave Staring, Jasper Kop; kostumografija: Sarah Hakkenberg; režija: Tim Etchells; producent: Joost Allema; koprodukcija: Productiehuis Rotterdam, NXTSTP - Rotterdamse Schouwburg (De Keuze), Baltoscandal (ee), Alkantara Festival (pt) - OMSK; posebna zahvala: Prins Bernhard Cultuurfonds, SNS REAAL Fonds; foto: Pepijn Lutgerink
GOTOVA SMRT
KDO: EVA MEYER-KELLER
KDAJ: 24. - 24. 04. / 35 min / CD-M1 Češnje imajo nežno kožo in meso, v notranjosti pa nekakšno kost. In sok, rdeč kot kri. Če ravnamo z njimi, kakor ljudje včasih en z drugim, se učlovečijo ali vsaj kot navdihujoči objekti vabijo, da se z njimi poistovetimo. Spodbuda prihaja iz pravljic, v katerih reči včasih oživijo ter projicirajo naše lastne izkušnje in fantazije.
Junakinje
Gotove smrti so sladke češnje. Eva jim odtrga pecelj, vendar jih ne umije ali razkoščiči. Namesto tega jih ubija.
KDAJ / KJE
24. 04. / 19:00 /
CD-M124. 04. / 21:30 /
CD-M1ŠE
Eva Meyer-Keller je najprej performativna umetnica, ki svoje delo predstavlja v galerijah in gledališčih po Evropi in Ameriki. Pogosto je na več projektih hkrati: ustvarja performanse, organizira festivale in dogodke, razvija sodelovanja z drugimi umetniki ali skupinami, kot so Baktruppen, Jerome Bel, Christine De Smedt/les Ballets C de la B ..., in se vse bolj posveča videu.
video+KOLOFON
produkcija: Eva Meyer-Keller; s prijazno podporo: Vooruit Gent, Stuk Leuven; zahvala: Alexandra Bachzetsis, Juan Dominguez, Mette Edwardsen, Cuqui Jerez, Martin Nachbar, Rico Repotente
SLASTNI MRTVEC
KDO: KASSYS, NATURE THEATER OF OKLAHOMA, TIM CROUCH, NICOLE BEUTLER
KDAJ: 24. 04. / 80 min / CD-LD »Gre za pesem (ali risbo), ki jo skupaj napravijo različni pesniki, ne da bi vedeli, kaj je kdo od njih napisal. Prvi zapiše strofo na list papirja, ki ga zapogne, da ostane vidna le zadnja beseda. Drugi nadaljuje, pri čemer to zadnjo besedo (ne)upošteva. Sledi tretji pisec ...«
Za to predstavo so se združile štiri gledališke skupine in postavile slastnega mrtveca v živo, na oder. Vsaka ustvari 15 minut dolg odlomek, ki se začne z zadnjo podobo predhodnega dela, brez vednosti o tem, kaj se je zgodilo dotlej.
KDAJ / KJE
24. 04. / 20:00 /
CD-LDŠE
Ta inovativni mednarodni projekt je nastal pod vodstvom gledališke skupine
Kassys (nl), ki je ustvarila prvi in zadnji del. Vmesne dele so prispevali Nature Theater of Oklahoma (us), Tim Crouch (gb) in Nicole Beutler (de/nl).
video
KOLOFON
režija: Liesbeth Gritter (Kassys), Pavol Liška, Kelly Copper (Nature Theater of Oklahoma), Tim Crouch, Nicole Beutler (nbprojects); nastopajoči: Esther Snelder, Hannah Ringham, Jarid Rychtarik, Bas van Rijnsoever; koordinatorka, umetniška sodelavka: Mette van der Sijs; oblikovanje svetlobe, tehnično vodenje: Adriaan Beukema; izvršna vodja: Merrill Abrahams; stažist: Vincent Brons; svetovanje: Sanne van Rijn; mediji: Lonneke van Eden, Bureau TamTam; oblikovanje plakata: UNDOG icw Machine, Vincent van de Waal en Hoax; pomočnica produkcije: Annelies Wuyts; koproducenti: Kunstencentrum Vooruit, Gent (be); Kunstencentrum BUDA, Kortrijk (be); Culturgest, Lizbona (pt), Mousonturm, Frankfurt (de), Züricher Theaterspektakel Festival, Zürich (ch); s pomočjo skladov Fonds Podiumkunsten, VSBfonds
JUTRIšNJI žURI
KDO: FORCED ENTERTAINMENT
KDAJ: 25. 04. / 80 min / SMG Tokrat skupina raziskuje ideje in klišeje o upanju. S tem ko piše in zbira tako futuristične scenarije kot tudi male, vedrine ali obupa polne pripovedi, preiskuje spekulativno naravo predvidevanja in brezštevilne možnosti, ki jih ima na zalogi prihodnost.
Jutrišnji žuri črpajo iz utopičnih in distopičnih napovedi, optimističnih zgodb, ki si jih pripovedujemo, in radožive domiselnosti, ki vznikne, ko se delo razvije v predstavo.
KDAJ / KJE
25. 04. / 19:00 /
SMGŠE
Že četrt stoletja, od nastanka
Forced Entertainment leta 1984, šesterica utemeljiteljev ohranja edinstveno umetniško soudeležbo, osnovano na delovnem kanonu, ki odseva zanimanje za mehaniko predstav, vlogo občinstva in spletke sodobnega mestnega življenja. Izrazito in provokativno delovanje z užitkom razdira gledališke konvencije in pričakovanja občinstva. S sebi lastnim procesom sodelovanja (kolektivno snovanje predstave s pomočjo improviziranja, eksperimentiranja in razpravljanja) je skupina mednarodno uveljavljen pionir angleškega avantgardnega gledališča.
video+foto_photoKOLOFON
skupinska zamisel in zasnova: Robin Arthur, Tim Etchells, Richard Lowdon, Claire Marshall, Cathy Naden, Terry O’Connor; izvedba: Forced Entertainment; režija: Tim Etchells; oblikovanje: Richard Lowdon; oblikovanje svetlobe: Francis Stevenson; producenta: Ray Rennie, Jim Harrison; vodilno osebje: direktorica Eileen Evans, vodja marketinga Sarah Cockburn, vodja produkcije Jim Harrison, administracijska pomoč Natalie Simpson
Predstavo
Jutrišnji žuri je produciral festival Belluard Bollwerk International, omogočil pa jo je finančni prispevek kantona Fribourg za kulturo. V koprodukciji z BIT Teatergarasjen (Bergen), Internationales Sommerfestival (Hamburg), Kaaitheater (Bruselj), Künstlerhaus Mousonturm (Frankfurt), Theaterhaus Gessnerallee (Zurich) in svet mesta Sheffield. S podporo Fundacije Stanley Thomas Johnson.
Forced Entertainment prejema redne dotacije angleškega Arts Councila.