DRUŠTVO LUTKOVNIH USTVARJALCEV
združuje različne profesionalne lutkovne ustvarjalce – režiserje, animatorje, likovnike in tehnologe (Katja Povše, Barbara Bulatović, Iuna Ornik, Saša Jovanović, Tina Oman, Žiga Lebar …), gledališča (Gledališče Labirint, Pripovedno gledališče gospodične Bazilike) in skupine (Lutkovna skupina Uš). Ustanovljeno je bilo leta 1993.
GLEDALIŠČE KONJ
je poznano predvsem po lutkovnih predstavah za odrasle, čeprav zadnja leta ustvarja tudi otroške lutkovne predstave. Združuje tako predstave, polne neizprosnega črnega humorja in grotesknih likov, kot tudi poetične predstave z metafizičnimi dimenzijami. Predstave gledališča Konj so prejele številne nagrade v Sloveniji in tujini. Režira in likovno oblikuje jih režiser in likovnik Silvan Omerzu,
nagrajenec Prešernovega sklada (2006).
GLEDALIŠČE ZAPIK
že več kot deset let predstavljata Igor Cvetko, magister etnomuzikologije, in dramaturginja Jelena Sitar Cvetko, vsestranska ustvarjalca za otroke. Njuna posebnost je, da združujeta visoko strokovnost s sproščeno igro. Pišeta knjige, vodita seminarje in delavnice, v njunih lutkovnih predstavah pa so otroci vselej dejavno vključeni kot soigralci.
LUTKOVNO GLEDALIŠČE FRU-FRU
v svojih začetkih (1984) tipično gledališče iz kovčka, je leta 1993 postalo profesionalno družinsko gledališče. V petnajstih letih je preraslo v repertoarno gledališče, ki vsako leto izvede več kot 250 predstav. Pri njegovih predstavah sodelujejo priznani lutkovni režiserji, likovni ustvarjalci, pisci besedil, glasbeniki in igralci.
LUTKOVNO GLEDALIŠČE LJUBLJANA
je osrednje slovensko lutkovno gledališče. Vsako leto pripravi sedem premier, ki jih igra na svojih treh odrih (veliki oder, mali oder in Kulturnica) ali pa z njimi gostuje po Sloveniji in tujini. V gledališču igrajo z vsemi lutkovnimi tehnikami, posebnost pa so marionete na dolgih nitkah, ki jih lahko vidite le pri njih.
LUTKOVNO GLEDALIŠČE MARIBOR
je bilo ustanovljeno leta 1974. V dobrih tridesetih letih se je uveljavilo kot gledališče, ki se ukvarja predvsem s predstavami za otroke. Od leta 1990 naprej prireja mednarodni lutkovni festival Poletni lutkovni pristan. V novi sezoni se gledališče seli v nove prostore prenovljenega minoritskega samostana ob Dravi, kar odpira nove izzive in možnosti tako za ustvarjalce kot za občinstvo.
PRIPOVEDNO GLEDALIŠČE GOSPODIČNE BAZILIKE
se ukvarja s pripovedovanjem zgodb za otroke in odrasle, ki jih uprizarja v lutkovno gledališkem jeziku. Gre za zmes pripovedništva in lutkovnega gledališča. Gospodična Bazilika je lik pripovedovalke in lutkarice (Katja Povše), ki svoje pravljice pripoveduje in zaigra pred občinstvom.
ROZINTEATER
je leta 2003 ustanovil pesnik, dramatik in igralec Andrej Rozman Roza. V predstavah se na humoren način loteva aktualnih problemov. Ker so njegove predstave tehnično nezahtevne in mobilne in ker je izjemno priljubljen, nastopa na najrazličnejših odrih; igra tako v SNG Drami kot v šolskih telovadnicah in jedilnicah. Trenutno igra v štirih predstavah za odrasle in treh za otroke.
SAMOSTOJNA KULTURNA USTVARJALKA AJDA ROOSS
(Gledališče Konj in Gledališče Glej) je vsestranska lutkovna ustvarjalka – dramaturginja, režiserka in igralka – animatorka. Leta 2010 je končala poletno šolanje senčnega lutkarstva pri Fabriziju Montecchiju (Teatro Gioco Vita) v Charleville-Mézièresu. Otroci jo najbolj poznajo kot prijateljico zajčka Bineta na TV Slovenija.
SAMOSTOJNI KULTURNI USTVARJALEC PETER KUS
je skladatelj glasbe za gledališče, režiser in oblikovalec izvirnih inštrumentov. V zadnjem času raziskuje področje, na katerem se križata glasba in gledališče. Njegove predstave temeljijo na uporabi glasbenih inštrumentov kot scenskih elementov, rekvizitov ali lutk, ki imajo dvojno naravo: poleg likovne in dramske izraznosti predstavo tudi »ozvočujejo«.