Skušnja svobode v mestu – umetniški itinerarji po Ljubljani

Začetna točka vseh itinerarjev: Slovenski etnografski muzej

Četrtek
15. 5. 2008
15.30 – 17.30
MESTO UMETNIC
Leja Jurišič in Teja Reba, obe plesalki in koreografinji, bosta udeležence vodili po mestu, kot ga živita onidve. Preplet preteklosti in sodobnosti, tistega, ki opazuje, in tistega, ki vodi, in nenazadnje delčki mesta, ki obstajajo, vendar samo, ko jih prebudimo, bodo osnovna nit naše poti. Skrite pasaže, parki, prečne ulice in tudi kulturne točke mesta.
TECI K LJUBEZNI
Betontanc, Matej Andraž Vogrinčič in Ez3ekiel pripravljajo projekt, ki bo z 10.000 slinky-ji uprizoril slavni prizor s Križarke Potemkin, beg ljudi k ljubezni, boljšemu življenju. Spektakel bo združil množičnost z intimnostjo groze in ljubezni, pop pristop za naslavljanje vseh nas in večplastnost ter resnost za potrebe tega časa. Po Ljubljani vas bo vodil M. A. Vogrinčič, vizualni umetnik, ki je oblačil hiše, naselil puščavo s kanglicami in nam v centru pričaral gozd. Spotoma bo predstavil projekt, konec poti bodo obeležili slinky-ji, igranje z njimi je dovoljeno!
FESTIVAL POMLADI
Martin Bricelj, medijski umetnik, soustanovitelj kolektiva Codeep.Org bo udeležence peljal v bazo novega rezidenčnega programa MOTA – Museum of Temporary Art, kjer jim bo predstavil svoj projekt RoboVox- Tvoj glas, ki bo junija gostoval v Ljubljani. Hkrati se bodo lahko srečali s prvo rezidenčno umetnico, finsko umetnico SOLU. Na poti do Slovenske ceste, kjer se bo sprehod s predstavitvijo Festivala pomladi zaključil, bo predstavil še svoj zadnji projekt Public Avatar.Več informacij:

URBANA INTERPRETACIJA
Konceptualno izhodišče komunikacijsko-umetniških intervencij v javni prostor je njegovo pojmovanje kot prostora, ki pripada vsem in obiskovalcem daje občutek pripadnosti, nanje naslavlja vprašanja, budi zanimanje in kreativni nemir. Mesto samo, njegove stavbe in ulice kot družbeni pričevalci mimoidočim pripovedujejo o miru in iskanjih, poeziji in izbrisu, kavi in plinu … skozi oči in zaris Studia Poper.
ŽIVETI NA MEJI
Člani kolektiva Kitch vas bodo popeljali do Permanentne čakalnice, ki je del mednarodnega projekta Living on a border. Ukvarjajo se z raziskavo fenomena sodobnih migracijskih procesov v Evropi, še posebej v Evropski uniji. Čakalnica je tudi prostor debate in umetniškega ustvarjanja.
LEŽERNO SKOZI LJUBLJANO
Umetniki poznajo najlepše skrivnosti Ljubljane, pa če gre za najlepšo ulico ob reki, romantično senco pod drevesi, dobro pivo za vogalom ali vožnjo z ladjico, obogateno s plesom in glasbo. Bara Kolenc, Borut Bučinel, oba plesalca in koreografa, in ostali člani umetniških društev KUD Samosvoj in društva KUD Pozitiv vas bodo popeljali skozi svojo Ljubljano, z vami obujali spomine in vam pokazali kraje, kjer sami iščejo navdih ali pa samo sproščen popoldan.
.
Petek
16. 5. 2008
16.30 – 18.30
SREČNA DRUŽINA
Otvoritev razstave Dejane Vučićević Happy Family in vodstvo avtorice po razstavi. Dejana se ukvarja z družinsko srečo meščanskega sloja bivšega jugoslovanskega prostora. Skozi zamrznjene podobe družinskih fotografij iz 20. stoletja analizira skrbne kompozicije družinskih članov in stanovanjske menažerije, ki jih obdaja. Dogajanje bo začinila pot do galerije in seveda »žur vzdušje« otvoritve.
MESTO UMETNIC
TECI K LJUBEZNI
SYMBIOGARDEN
Kultura je tudi hortikultura. Predstavljen bo fenomen slovenskega vrtičkarstva (tudi v mestih) in projekt Symbiogarden, ki je prototip arhitekture za gojenje rastlin v mestih. Ogled vrtičkov lahko postane tudi praktične narave, vsak bo lahko tudi malo segel v zemljo.
MESTO ŽENSK – VITAMINI ZA KREATIVNI DUH IN UPORABLJENO TELO!
Ekipa festivala Mesto žensk vabi na razvajanje s slovenskimi umetnicami, ki so v 14 letih na različne načine sodelovale s festivalom. Ob kramljanju z umetnicami in mešanju vitaminskih koktejlov bo festivalska ekipa predstavila dejavnosti Mesta žensk; sledil bo performans Simone Semenič Jaz, žrtev. (v angleščini), DJane Kuroko pa bo druženje podlagala z ritmi domačih in mednarodnih glasbenic. Po poti še ogled Metelkove mesta.
FESTIVAL POMLADI
URBANA INTERPRETACIJA
TRENIRANE IN SPONTANE KOREOGRAFIJE PROTESTA
V demonstraciji kot vmesni obliki med predavanjem in performansom bomo primerjali načrtovane in spontane koreografije protesta. Te so bile obravnavane v reviji Maska ter na Maskinem seminarju sodobnih scenskih umetnosti, kar je nato vodilo k nastanku predstave Janeza Janše Slovensko narodno gledališče, ki skozi obliko zvočne rekonstrukcije obravnava demonstracije v slovenski vasi Ambrus proti Romom jeseni 2006. Ob tem bodo ob načrtovani poti –revija/založništvo, seminar in produkcija – vodje teh področij predstavili svoje področje.
BODIMO GLASNI!
Uvertura v itinerar bo performans, kjer bodo znane performerje evropske scene zamenjali kar otroci. Kasneje bosta Tomaž Grom, umetnik zvoka, in Špela Trošt, producentka, obiskovalce snemala med branjem kratkega teksta v različnih jezikih. Posnetki bodo služili kot del materiala zvočnega projekta v nastajanju.
ŽIVETI NA MEJI
.
Nedelja
18. 5. 2008
15.00 – 17.00
SKUŠNJA SVOBODE TELESA
Plazma je trening fizične inteligence. IETM-ovcem jo ponujamo za sprostitev, predstavitev, druženje. V primeru dobrega vremena se bomo gibali v parku, drugače pod streho. Predznanje ni potrebno, trening bo vodil Gregor Kamnikar, slovenski sodobni plesalec, koreograf in raziskovalec fizične inteligence.
RDEČI REVIRJI
15.00 – 19.00
Hrastnik je dom Branka Potočana, sodobnega plesalca, ustanovitelja skupine Fourklor in tudi dom festivala Rdeči revirji. Itinerar je izlet v rudnik Hrastnik z vso pripadajočo folkloro: šilcem pred spustom in preoblačenjem. Hkrati pa nam omogoča neposredni vpogled v povezanost giba, plesa in rekvizitov, ki jih postavlja na oder; s koreninami prostora ustvarjalca.
SYMBIOGARDEN
PRAZNOVANJE
Plesalca in koreografa Dragana Alfirević in Dejan Srhoj sva se spoznala na srečanju IETM v Beogradu, v Domu Omladine. Skupaj s hčerko Dorotejo vas vabiva na čajanko na Špico, miren kotiček ob reki Ljubljanici, kjer bomo skupaj nazdravili IETM-u, novi družini in novim projektom.
LEŽERNO SKOZI LJUBLJANO