ZVOKOTOK
Zvokotok je cikel sodobne komponirane glasbe, katerega namen je povezovanje prostorov ustaljenega institucionalnega umetniškega delovanja s prostori dinamičnega delovanja nevladnih organizacij. Vzpostaviti želi neobremenjen prostor dialoga in preseči umetno razmejitev med področji in prizorišči umetniškega delovanja.
Program:
- Bojana Šaljić Podešva: Abstinenca 3 – Kje je skladatelj?, krstna izvedba
Abstinenca 3 nadaljuje niz del, ki se ukvarjajo s preizpraševanjem ustaljenih in samoumevnih atributov, kot so umetnost, umetnik, glasba, izvajalec-poustvarjalec. Odnosov med njimi se ne da definirati brez širšega konteksta, družbe. Skozi tokratno Abstinenco raziskuje avtorica zabrisane meje ustvarjanja in poustvarjanja, ter skuša v procesu od ustvarjanja do izvedbe radikalno odvzeti čimveč elementov, ki jih samoumevno štejemo v domeno skladatelja. Ta pristop pripelje do vprašanja, kaj določa tisti spodnji prag, da lahko še govorimo o delu skladatelja.
Bojana Šaljić Podešva je skladateljica pretežno elektroakustične glasbe, ukvarja se z živo elektroniko, glasbenimi inštalacijami in v iskanju izraza posega na druga umetnostna področja. Redno se predstavlja na mednarodnih prizoriščih (International Rostrum of Composers, IREM, Synthèse Bourges, Art of Sounds, Slowind, ISCM Svetovni dnevi glasbe). Prejela je več nagrad za koncertna dela, scensko in filmsko glasbo. V l. 2013/2014 ustvarja kot rezidenčna štipendistka Berlinske umetnostne akademije (Akademie der Künste).
- Arturo Fuentes: Getmove (2011, 2014), krstna izvedba
“Glavna vsebina skladbe Getmove je hitrost. Zanima me ustvarjanje izmenjajoče teksture, ki vsebuje več zvočnih razsežnosti: slišimo zvok tipk, ki se meša z zrakom in resničnim zvokom. Zanimajo me tudi temne barve harmonike v spodnjem registru. Zame to zveni kot linija zvočne barve, ki se giblje navzgor. Pravilnosti in nepravilnosti, gostota in svetlobo tvorijo hrbtenico tega dela. Skladba Getmove je bila ustvarjena 2011, v naslednjih letih sem naredil kar nekaj korekcij in končno različico 2014″. Arturo Fuentes
Arturo Fuentes ( Mehika, 1975) se je preselil v Evropo leta 1997. Njegova glasbena kariera ga je iz Milana, Pariza in Dunaja popeljala do njegovega aktualnega domovanja v Innsbrucku. Študiral je kompozicjio v Milanu in Parizu. Sklada instrumentalno in elektronsko glasbo, ustvarja pa tudi glasbo za gledališke predstave, ki združujejo ples, video in elektroniko.
- Eduard Demetz: 4 Tracks for Accordion and Samples, krstna izvedba
“Skladba 4 Tracks for Accordion and Samples je posvečena Luki Juhartu, čigar iskanje instrumentalne popolnosti, izostreni občutek za zvok, kot tudi odprtost za eksperimentiranje pri igranju na harmoniko so me motivirali, da ustvarim ta štiri glasbena dela. 4 Tracks je delo fragmentarnega značaja, ki živi od glasbenikove želje, da “zgrabi priložnost”. Zvok je proizveden v realnem času z elektronsko manipulacijo fragmentov igranja na harmoniko.” Eduard Demetz
Eduard Demetz je študiral klavir in dirigiranje na Mozarteumu v Salzburgu. Komponiral je za komorni in simfonični orkester, za zbor, klavir, klavirski trio in za različne pihalne inštrumente. Sodeloval je pri številnih filmih, gledaliških in televizijskih produkcijah. Njegove skladbe izvajajo priznani ansambli in orkestri. Bil je umetniški vodja festivala Valgardenamusica in podpredsednik festivala sodobne kulture Transart .
- Luka Juhart: hrUP (2013) za akordeon solo, hrUP (2013) za Vinka
Luka Juhart (harmonika) se je po opravljeni Glasbeni gimnaziji v Mariboru pri prof. Andreju Lorberju vpisal na Državno visoko šolo za glasbo v Trossingenu (Nemčija), v razred prof. Huga Notha. Leta 2005 je opravil pedagoško, leto kasneje pa še umetniško diplomo. Podiplomski študij je v mojstrskem razredu prof. Stefana Hussonga na Visoki šoli za Glasbo v Würzburgu (Nemčija) zaključil leta 2008. Luka Juhart je večkratni nagrajenec mednarodnih in državnih tekmovanj, dobitnik nagrade dr. Roman Klasinc za izjemne umetniške dosežke (2001), nagrade sklada DAAD za najboljšega tujega študenta Državne visoke šole za glasbo v Trossingenu (2002), nagrade Iris Marquardt Preis (2003) za enega najboljših študentov iste šole, dobitnik Zlate ptice za glasbo (2008) idr.
Izobraževal se je pri mnogih umetnikih: Tomažu Lorenzu, Margit Kern, Ivanu Kovalu, Christophu Bossertu in drugih. Redno snema za različne radijske postaje (RTV Maribor, RTV Ljubljana, RTV Zagreb, ÖRF, RAI Bozen, SR Saarbruecken, BR Klassik) in koncertira solistično ter v komornih zasedbah po vsej Evropi. V različnih komornih zasedbah je igral med drugim s Christophom Bossertom, Julianom Belliem, Olivierjem Vivares, Tomažem Lorenzom in Jerkom Novakom ter v zadnjem času največ s klarinetistom in skladateljem Urošem Rojkom. Kot solist ali povabljen član je nastopil z ansamblom Windkraft, ansamblom Avanture, s Slovensko filharmonijo, z Reuttlingenškim komornim orkestrom in orkestrom Visoke šole za glasbo v Würzburgu, Radijskim orkestrom ORF Dunaj, Muenchenskim komornim orkestrom, Nemškim radijskim sinfoničnim orkestrom Saarbruecken idr., pod vodstvom dirigentov Kasperja De Rooja, Diega Massona, Christopha Poppna, Alexandra Liebreicha, Bertranda de Billya idr. Velik poudarek daje sodelovanju s sodobnimi komponisti. Redno sodeluje z Urošem Rojkom, Vinkom Globokarjem, Thomasom Larcherjem, Klausom Huberjem, Eduardom Demzem, Volkerjem Heynom, Bojano Šaljić Podešva, Adrianom Sieberjem, Stefanom Beyerjem, Matejem Boninom, Clausom-Steffenon Mahnkopfom idr.
Produkcija: Zavod Sploh