PROJEKT ONKRAJ GRADBIŠČA V LETU 2011
Kud Obrat v sodelovanju z zavodom Bunker v letu 2011 nadaljuje s projektom Onkraj gradbišča, ki smo ga pričeli avgusta 2010. Projekt je bil tedaj vključen v program zavoda Bunker Vrt mimo grede, ki je potekal kot del projekta Sostenuto in je skozi niz dogodkov predstavljal potenciale urbanega vrtičkarstva in socialnih urbanih prostorov.
Onkraj gradbišča se odvija na mirujočem gradbišču ob Resljevi ulici v Ljubljani. V partnerstvu imata zavod Bunker in kud Obrat vsak drugačne, a komplementarne namene. Obrat v projektu predstavlja možnosti redefiniranja degradiranih mestnih predelov z začasnimi in kolaborativnimi intervencijami ter prostorskega načrtovanja in urejanja, ki temelji na praksi in uporabi, v nasprotju s projekcijami, medtem ko zavod Bunker podpira Onkraj Gradbišča kot prostor socialnih interakcij in nedenarnih izmenjav v lokalni skupnosti. Dolgo zaprto zemljišče v sodelovanju s stanovalci in drugimi zainteresiranimi spreminjamo v skupnostni prostor namenjen vrtovom, druženju, izobraževanju in kulturi. Projekt je laboratorij in učilnica prostorskih praks, politik in imaginacij ter novih možnosti interakcije med urbanimi akterji.
Mirujoče gradbišče smo s privolitvijo Mestne občine Ljubljana avgusta 2010, za čas festivala Mladi levi, odprli za javno in skupnostno uporabo. K sodelovanju smo povabili zainteresirano javnost in zlasti prebivalce četrti Tabor, da se vključijo v načrtovanje, oblikovanje in uporabo lokacije. Konec decembra 2010 je Mestna občina Ljubljana izdala pogodbo o enoletni brezplačni uporabi zemljišča in s tem podprla t. i. bottom up strategijo urbanega urejanja. Projekt je svojevrsten primer urejanja degradiranega mestnega območja, ki bi se lahko kot metoda prenesel tudi na druge, sorodne lokacije v Ljubljani.
V letu 2011 z Onkraj gradbišča nadaljujemo z urejanjem in uporabo zemljišča prvenstveno za vrtove in prostor druženja. Na lokaciji bomo izvajali kulturne prireditve, različne delavnice in predavanja. K sodelovanju pa smo povabili tudi nekaj umetnikov in umetnic, da izvedejo umetniške intervencije. Onkraj gradbišča razvijamo tudi kot prostor eksperimentiranja s trajnostno in participativno arhitekturo. V mesecu maju bomo organizirali delavnico participativnega oblikovanja, ki bo potekala pod vodstvom Mathiasa Heydna, arhitekta in vodje ISPARA – Inštituta za participativno arhitekturo in prostorsko apropriacijo v Berlinu. Delavnica bo potekala v sodelovanju s študenti ljubljanske Fakultete za arhitekturo in drugimi zainteresiranimi. Skupaj bomo zasnovali in izdelali stole, mize in klopi za novonastali vrt. Mathias Heyden se bo javnosti predstavil tudi s predavanjem Strategije participativne arhitekture in prostorske apropriacije.
Termin predvidenih gradbenih del na lokaciji (izgradnja stanovanjskega objekta) še zdaleč ni določen, zato načrtujemo zaprošati za podaljšanje dovoljenja za brezplačno uporabo zemljišča tudi po preteku te pogodbe oziroma vse do pričetka predvidenih gradbenih del. A čeprav smo Obratovci in zavod Bunker dali pobudo za začasno spreminjanje zaprtega gradbišča v prijeten zelen košček sredi Ljubljane, pa je Onkraj gradbišča v prvi vrsti projekt vseh, ki ste se vanj tako ali drugače že vključili in tudi tistim, ki bi to želeli v prihodnje.
Vabimo zainteresirane, da se nam pridružijo!
Lokacija: Resljeva ulica 34, Ljubljana
Čas trajanja: avgust 2010 – se nadaljuje
Iniciator: kud Obrat in zavod Bunker
Lastnik zemljišča: Mestna občina Ljubljana
Projekt trenutno podpirajo: Mestna občina Ljubljana, program MED – Evropski sklad za regionalni razvoj, Semenarna Ljubljana.
Kontakt: Kud Obrat