SI(E)NERGIJA
KATALOG (pdf / doc)
- ponedeljek, 4. junij
od 17.00 do 19.00
IZDELAVA SOLARNIH KUHALNIKOV
delavnica za otroke od 8 do 11 let
Ker lahko s pomočjo sončnih žarkov tudi kuhamo, bomo na delavnici izdelali tip solarnega kuhalnika, imenovan koncentrator. Iz kartona in srebrne folije bomo izdelali odbijajoče površine in jih sestavili v parabolično obliko, ki koncentrira sončne žarke na posodi. Delavnico bo vodila Barbara Hrovatin iz Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri.
ob 19.30
SLOVENSKI BALTAZAR MATEVŽ ČOKL
pogovor
Čokl je inženir lesarstva, ki največ časa prebije v delavnici, v kateri izdeluje naprave za proizvodnjo elektrike in čistejšo rabo virov energije, od sončne elektrarne, nameščene na streho bloka, elektrarne na kakosovo olje, avtomobila na rastlinsko olje in biodizel, skuterja, ki ga poganja avtoplin ...
- torek, 5. junij
ob 18.30
ZNANOST V UMETNOSTI IN UMETNOST V ZNANOSTI
okrogla miza
S poskusom združevanja navidezno nezdružljivih praks želimo preveriti, koliko znanosti je v umetnosti in obratno, koliko umetnosti je v znanosti. Ali tovrsten dialog obstaja in kakšni so njegovi učinki? Zanima nas, ali lahko zlitje ustvarjalnega navdiha in znanstvenega raziskovanja porodi sporočila, s katerimi lahko posamezniki osmislijo pomen tega, kar označujemo za globalne probleme, naj bodo to podnebne spremembe, energetika ali katero drugo področje človekovega delovanja.
Razmislek za izhodišča pogovora bo predstavil dr. Andrej Lukšič, profesor na Fakulteti za družbene vede, kjer vodi predmet E-demokracija, in hkrati vodi Inštitut za ekologijo, pri katerem deluje tudi Center za e-demokracijo.
V pogovoru bodo sodelovali:
Marko Peljhan, »prototip« umetnika, ki združuje znanost in umetnost
Janko Rožič, arhitekt in pesnik
mag. Božidar Flajšman, profesor likovne umetnosti in avtor knjige Vizualna ekologija
Andrej Detela, fizik in izumitelj
Marjetica Potrč, umetnica in arhitektka
Matjaž Kuntner, biolog, zaposlen v ZRC SAZU
- sreda, 6. junij
ob 17.00
Na dvorišču bo parkiran hibriden avtomobil domače predelave in na ogled bo elektromotor dr. Andreja Detele, namenjen za vgradnjo v pogonska kolesa vozil.
ob 17.30
KDO JE UMORIL ELEKTRIČNI AVTO/WHO KILLED THE ELECTRIC CAR
projekcija filma
ob 19.00
SLOVENSKI ELEKTROMOTORJI IN NJIHOVO ŽIVLJENJE
pogovor
Potrebujemo alternativo za potovanja in prevoz, ne da bi zmanjšali prevožene kilometre, ampak upočasnili podnebne spremembe, ki jih povzročamo z izpuhi. Ena od rešitev, da bi te spremembe upočasnili, so hibridna in električna vozila. Ljudje pričakujemo, da nam bosta znanost in tehnologija skupaj z avtomobilsko industrijo ponudili alternativo. Je temu res tako?
Andrej Pečjak, poznavalec in ljubitelj alternativnih virov energije predvsem na področju transporta oziroma elektrike, vodika in hibridov, je sofinanciral predelavo starega avtomobila v hibriden avto. Na svoji hiši je zgradil solarno elektrarno 1kW, za svoje potrebe izdeluje tudi biodizel.
Sodelovali bodo tudi:
Miro Zorič, mehanik, ki prodaja elektromotorje po svetu in je izdelal hibriden avto
Vando Arsov, avtoelektričar, brez katerega Zoričev elektromotor ne bi bil vgrajen v starega Espace-a
Andrej Detela, fizik in izumitelj, vodja razvoja elektromotorjev na Inštitutu Jožef Stefan, je že pred dobrim desetletjem začel z razvojem elektromotorjev za direktne pogone, ki bi omogočali pogon nove generacije električnih vozil
Gorazd Lampič se je kot mlad diplomant fizike pred petimi leti pridružil Deteli pri razvojnem projektu elektromotorjev. Zdaj sodelujeta v podjetju Elaphe, ki deluje na področju razvoja elektromotorjev za direktne pogone električnih in hibridnih vozil.
- četrtek, 7. junij
ob 17.00
KONEC PREDMESTJA/THE END OF SUBURBIA
projekcija filma
ob 19.00
PREMIŠLJANJE DOMOVANJA
Prostori, v katerih smo do danes delali in živeli, so kar naenkrat pomanjkljivi, energetsko potratni, nezdravi ... Podnebne spremembe in izzivi za njihovo ublažitev so nam zapletli življenje. V želji po kakovostnem bivanju, s katerim želimo hkrati ohraniti ugodje in manj škoditi okolju, smo pripravljeni sprejeti novosti. Zaplete se, ko začnemo željo uresničevati. V pogovoru o številnih odločitvah, ki jih moramo sprejeti, spremembah, novostih in tehnologijah se bomo pogovarjali z:
Matjaž Malovrh, vodja centra za bivalno okolje, gradbeno fiziko in energijo pri Gradbenem inštitutu ZRMK
Ira Zorko, arhitekt v svobodnem poklicu, ki je že v času študija posvečal pozornost različnim umetniškim praksam, ekološkim projektom in še posebej eksperimentalnemu filmu
Veronika Valentar, specialistka za gozdarstvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu v Mariboru
Miro Škvorc, direktor podjetja za energijsko varčno gradnjo Eko produkt. V Mariboru so zgradili prvo aktivno solarno hišo v Sloveniji, ki pri ogrevanju ne onesnažuje okolja s CO2.
Mateja in Matjaž, mlad par želi graditi hišo za prijetno bivanje iz materialov, ki ne ogrožajo in slabijo okolja
- petek, 8. junij
ob 18.30
8 MINUT OD SONCA
projekcija filma
ob 19.00
PRIHODNOST SONČNE ENERGIJE V SLOVENIJI
okrogla miza
Pridobivanje elektrike iz sončne energije postaja ena najpomembnejših gospodarskih in raziskovalnih dejavnosti v svetu. V Sloveniji število in velikost sončnih elektrarn raste in imamo podjetja in razvojno-raziskovalne ustanove, ki se ukvarjajo s tem področjem. Kaj se nam zato obeta, bodo povedali:
Bojan Voh, direktor razvoja v podjetju HTZ, hčerinskem podjetju v poslovnem sistemu Premogovnika Velenje, kjer na rudniškem jezeru načrtujejo največjo sončno elektrarno.
Franko Nemac, direktor Agencije za prestukturiranje energetike (ApE), ki se ukvarja s promocijo vseh obnovljivih virov energije in je leta 2001 prva v Sloveniji sončno elektrarno priklopila na električno omrežje in bila pobudnica, ustanoviteljica in koordinatorka Tehnološke platforme za fotovoltaiko.
Dr. Uroš Merc, direktor podjetja Bisol, edinega slovenskega proizvajalca fotonapetostnih modulov, ključnega segmenta pri pretvorbi sončeve energije v električno.
Dr. Marko Topič, redni profesor na Fakulteti za elektrotehniko UL, kjer je predstojnik laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko in vodja centra za razpršene vire energije.
- sobota, 9. junij
ob 15.00
ENERGETSKA DETEKTIVKA
predavanje za mladostnike od 11 do 15 let
Slavica Peševska, slikarka, performerka in oblikovalka bo skozi kombinirano tehniko risanja in projekcije pripovedovala o podnebnih spremembah in z energetskim detektivom Mega Wattom raziskovala, zakaj so šole klimatske bombe in kaj lahko naredimo, da bodo prijazne do podnebja.
ob 17.15
VROČ IZZIV Z ANDREJEM KLEMENCEM
Podnebne spremembe in Ljubljana – kako se bomo hladili v pregretem mestu?
Na ta dan bodo v Stari elektrarni, tako kot še v mnogih drugih stavbah, prižgane klima naprave, ki bodo hladile ozračje, ko bo Andrej Klemenc, v. d. tajnik slovenskega e-foruma, Društva za energetsko ekonomiko in ekologijo, strokovnjak za lokalne energetske sisteme, obnovljive vire energije in učinkovito rabo energije, ki je aktiven tudi v delu z mladimi, govoril o podnebnih preglavicah.
ob 19.00
VSAK DAN PADE Z NEBA 970 MILIJARD kWh ENERGIJE
zaključno predavanje
Strokovnjak za sončno energijo Denis Lenardič bo povedal, zakaj uporabljamo samo znaten delček energije, ki jo prejmemo na Zemljo. |