Izobraževanje
Drugajanje 2007
Maribor
20. do 22. november 2007
Letošnje Drugajanje bo že šesto in število let je že takšno, da dopušča primerjalni pogled nazaj in vabi k viziji za prihodnost. Festival izpolnjuje več ciljev; mlade seznanja z različnimi formami in vsebinami sodobne umetnosti, programski profil je široko začrtan, glavno merilo je kvaliteta in raznolikost, mladim pa omogoča tudi praktično izobraževanje z delavnicami. Mlade publike ne gre podcenjevati, eni na čisto intuitivni in drugi spet že na analitični ravni so izvrstni kritiki, ki imajo dober uvid v ponujeno.
Drugajanje pa izpolnjuje še eno pomembno funkcijo, distribucijo produkcije po Sloveniji in povezovanje kulturnih akterjev znotraj slovenske scene.
V prihodnosti si želimo, da bi se Drugajanje še bolj vraslo v lokalno okolje, da bi se obenem odprlo tudi navzven in da bi razvijalo spletene vezi z občinstvom in nadgrajevalo čar festivala; skupni pogled v presežno.
Alma Selimović
producentka festivala Drugajanje
II. gimnazija Maribor in zavod Bunker iz Ljubljane letos organizirata že šesto Drugajanje. Drugajanje predstavlja pomembno poživitev kulturnega dogajanja v Mariboru. Kvaliteten izbor predstav z odličnimi izvajalci odpira gledalcem, med katerimi je največ mladih, svet gledališča iskanja, svet giba in abstrakcije. Letošnji program prinaša delavnice s področja kritiškega pisanja, sodelovanja z mediji in tehnike v gledališču in na ta način bogati letošnje Drugajanje.
Drugajanje na najboljši način uresničuje širšo vlogo šole, saj omogoča mladim razvoj ustvarjalnosti in seznanjanje s sodobnim kulturnim utripom.
Ivan Lorenčič
ravnatelj II. gimnazije Maribor
Program
Betontanc: DANCE OR DIE
20. november ob 18.00 - predpremiera
avla II. gimnazije Maribor
Matjaž Pograjc je bil srečen in brez strahu in moder. Ko je bilo njegovo ozemlje že na pol oropano prebivalstva, je poklical k sebi deset zdravih in brezskrbnih prijateljev, izbral jih je med vitezi in plemenitimi gospemi svojega dvora, in z njimi se je umaknil v največjo samoto ene svojih utrjenih opatij. To je bilo prostrano in mogočno poslopje, delo Pograjčevega sicer čudaškega, pa vendar izbranega okusa. Obdajalo ga je visoko in močno obzidje. Imelo je železna vrata. Sklenili so, da ob nenadnih navalih obupa ali blaznosti ne bodo pustili nikomur ne priti noter ne oditi ven. Zunanji svet naj kar sam skrbi zase. Pograjc je poskrbel za vse, kar je moglo služiti užitku. To so bili šaljivci, improvizatorji, plesalci, godbeniki, tu so bile lepotice in vino. Vse to je bilo notri in varnost tudi. Zunaj pa je bila Rdeča Smrt.
Režija: Matjaž Pograjc
Ustvarjalci in izvajalci: Primož Bezjak, Ana Hribar, Branko Jordan, Blažka Müller Pograjc, Ivan Peternelj, Branko Potočan, Snježana Premuš, Dejan Srhoj, Katarina Stegnar, Donia Streher
Asistenta režije: Matjaž Brinovec, Branko Potočan
Glasba: Silence
Glasbeniki: Blaž Celarec, Matej Javoršek, Riki Zadravec
Kostumografija: Emigrant
Scenografija: Estríhi&Ométi
Oblikovanje svetlobe: Tomaž Štrucl
Oblikovanje zvoka: Jure Vlahovič
Grafično oblikovanje: Saša Kladnik
Producentka: Maja Vižin
Produkcija: Bunker, Ljubljana
Koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališče
Po predstavi občinstvo vabimo na pogovor z umetniki.
--
Bara Kolenc: MEMOARI
21. november ob 19.00
Amfiteater II. gimnazije Maribor
Memoari postavljajo vprašanja o spominu in pozabi, navezana na izkušnje in na preiskavo preteklosti, ki se je v možganih zasidrala v obliki zgodb, prizorov, zamegljenih in predelanih dogodkov, in povezana z nekim odnosom, ki ga ni več. Avtorico v končni fazi pripeljejo do vprašanja o tem, kaj je sploh (bilo) resnično in kaj je le vnazaj ustvarila njena domišljija. Takšno preizpraševanje pripelje do pravega kartezijanskega dvoma: kaj je sploh resnično, kaj nam zagotavlja, da nismo samo umislek?
V predstavi Memoari se Bara Kolenc posveča spominu na svojega dedka. Ukvarja se s svojim spominom nanj, pa tudi s spominom na njegove spomine in na njegovo pozabljanje. Ali je moj spomin pravzaprav pozaba? Kdo si ti? Ponovitev, senca v moji glavi. Zgodba, ki sem si jo izmislila.
Zasnova, teksti, režija in koreografija, scenografija, izvedba: Bara Kolenc
Dramaturgija in prevod: Maja Lovrenov
Zvočna podoba: Matevž Kolenc
Oblikovanje luči in scenografija: Borut Bučinel
Oblikovanje plakata in gledališkega lista: Atej Tutta
Tehnični vodja: Luka Curk
Organizacija in produkcija: Mateja Adamič
Produkcija: Kud Samosvoj
Koprodukcija: Kud Pozitiv – DIC in Gledališče Glej
--
Jože Pernačič, Tijana Zinajić: GREVA SE JEŽKA
22. november ob 18.00
kavarna Center, Žitna ulica 12
Dva igralca, dva Ježka. Na duhovit način se sprehodita skozi pestro življenje Frana Milčinskega - Ježka. Ob spremljavi pianista Jožija Šaleja se igralca spopadeta z Ježkom na vseh ravneh njegovega ustvarjanja. Od šansonov, popevk, humorističnih vložkov, proze do ustvarjanja za otroke. Ob tem nam razkrivata pretesljive, nenavadne in tudi povsem običajne podrobnosti njegovega očem skritega življenja.
Skozi smeh se prikrade tudi tista pretresljiva, žalostna plat našega največjega klovna, dvornega norca v službi njegovega veličanstva - Človeka.
Na odru: Vesna Pernačič Žunič, Matija Vastl, Joži Šalej
Idejna zasnova: Jože Pernačič
Režija: Tijana Zinajić
Glasbeno vodstvo: Joži Šalej
Dramaturgija: Andrej Jaklič
Kostumografija: Jasna Vastl
Koreografija: Branko Potočan
Lektura: Maja Cerar
Luč: Igor Remeta
Ton: Matej Pernačič
Produkcija: Pernačič & Pernačič
--
Delavnica: Kritiško pisanje o uprizoritveni umetnosti
MKC Maribor, Kulturni inkubator, Koroška cesta 18
torek, 20. november ob 14.00 in še en termin po dogovoru z udeleženci
mentorja: Andreja Kopač in Samo Gosarič
delavnica je brezplačna, prijave in informacije: bunker@siol.net, 031 694 559
Delavnica kritiškega pisanja bo potekala kot praktični vpogled v festivalsko produkcijo in predstavila različne načine pisanja o umetnosti skozi formo festivala. Udeleženci delavnice se bodo seznanili z osnovami kritiškega pisanja na področju sodobnih scenskih umetnosti, poleg tega pa se bodo v tej veščini preiskusili tudi sami. Delavnica bo namenjena tudi diskusiji v navezavami z aktualnimi produkcijami na festivalih Drugajanje in Performa. Delavnica je namenjena v prvi vrsti srednješolcem in vsem ostalim, ki jih veseli pisanje o sodobni umetnosti, ter nimajo še veliko predznanja in izkušenj na tem področju.
Andreja Kopač in Samo Gosarič sta stalna sodelavca Maske in seminarista Seminarja za sodobne scenske umetnosti. Sta tudi pišoča avtorja, sodelovala sta pri festivalskih časopisih festivala Mladi levi in Mesto žensk.
--
Delavnica: Odnosi z javnostmi v kulturi
MKC Maribor, Kulturni inkubator, Koroška cesta 18
sreda, 21. november ob 16.00
mentorica: Karla Železnik
delavnica je brezplačna, prijave in informacije: bunker@siol.net, 031 694 559
Kultura, sploh neodvisna, je že pregovorno znana po kroničnem pomanjkanju denarja. Proračuni posameznih projektov tako težko dopustijo spodoben znesek za promocijo. Ta je večinoma prepuščena iznajdljivosti PR-ovcev, ki lahko z dobrim delom vseeno dosežejo ciljne javnosti in tako uspešno promovirajo kulturne dogodke.
Karla Železnik je bila dolgoletna sodelavka skupine EN-KNAP, sodeluje s številnimi kulturnimi ustvarjalci po Sloveniji in ima bogato paleto izkušenj s PR-ovskimi, uredniškimi, producentskimi, pedagoškimi in kritiškimi vlogami.
--
Delavnica: Osnove tehnike v uprizoritveni umetnostih
MKC Maribor, Kulturni inkubator, Koroška cesta 18
četrtek, 22. november ob 13.00
mentorja: Marko Brumen in Igor Remeta
delavnica je brezplačna, prijave in informacije: bunker@siol.net, 031 694 559
Oblikovalci svetlobe, zvoka, lučkarji, ozvočevalci, odrski delavci so tako imenovani podporni poklici odrske umetnosti, ki znajo iz odra pričarati katerikoli kraj na svetu, predstavi in igralcem pa pomagajo ustvarjati popolno iluzijo. Delavnica bo najprej teoretično, nato pa še praktično predstavila tisto drugo, skrito stran vsake predstave – priprave, logistika, postavitev odra, lučni plani, profilci, lonci, filtri in vsi ostali osnovni pojmi tehnične podpore bodo razloženi na enostaven in zanimiv način.
Igor Remeta je veteran zaodrja, ki tehnično podporo in tudi umetniško oblikovanje svetlobe ter videa obvlada suvereno in celostno. Kot zelo iskan sodelavec, ki skoraj ne zmore več bremena vseh ponudb, z mentorskim delom vzgaja nove generacije tehnikov in predaja svoje znanje, pridobljeno z leti izkušenj in uspehov. Marko Brumen je multi-kulti-praktik in koordinator kulturnih projektov in dogodkov.
--
Organizatorja:
BUNKER, zavod za organizacijo in izvedbo kulturnih prireditev, Ljubljana
II. gimnazija Maribor
Ravnatelj: Ivan Lorenčič
Umetniška direktorica: Nevenka Koprivšek
Program in produkcija: Alma Selimović, Mojca Jug
Produkcija: Maja Vižin, Marko Brumen
Tehnična izvedba: Zvonko Babič Kurbus, Igor Remeta, Marko Brumen
--
Prodaja vstopnic:
uro pred predstavo na lokaciji predstave
rezervacije in informacije vsak dan med 13.00 in 15.00 na 051 269 906
--
Drugajanje so omogočili:
Mestna občina Maribor
Ministrstvo za kulturo RS
Zahvaljujemo se:
Mladinski kulturni center – Kulturni inkubator
Radio Center
Kontakti in lokacije:
BUNKER, Slomškova 11, 1000 Ljubljana
tel/fax: 01/231 44 92
bunker@siol.net, www.bunker.si
II. GIMNAZIJA MARIBOR, Miloša Zidanška 1, 2000 Maribor
tel: 02/331 38 41
s-dgm.mb@guest.arnes.si, www.druga.org
MKC Maribor, Kulturni inkubator, Koroška cesta 18, 2000 Maribor
tel: 02/300 29 90
mkc.maribor@guest.arnes.si, http://chp.uni-mb.si/mkc/
KAVARNA CENTER, Žitna ulica 12, 2000 Maribor
--
Vrni na vrh
|