Izobraževanje

Drugajanje 2006

Maribor
28. do 30. november 2006

II. gimnazija Maribor in zavod Bunker iz Ljubljane letos organizirata že peto Drugajanje. Drugajanje predstavlja pomembno poživitev kulturnega dogajanja v Mariboru. Kvaliteten izbor predstav z odličnimi izvajalci odpira gledalcem, med katerimi je največ mladih, svet gledališča iskanja, svet giba in abstrakcije. Letošnji program ponovno prinaša delavnici, zadnji dan pa prikaz filma, ki ga redko vidimo v rednem programu kinodvoran.
Drugajanje na najboljši način uresničuje širšo vlogo šole, saj omogoča mladim razvoj ustvarjalnosti in seznanjanje s sodobnim kulturnim utripom.

Ivan Lorenčič
ravnatelj II. gimnazije

 

Program

ŠESTNAJST OBRATOV

28. november ob 18.00
Amfiteater II. gimnazije Maribor

Kaj se zgodi, če oblikovalci luči, tona, tekstopisci in vizualni umetniki iz odra preženejo igralce in plesalce? Predstava 16 obratov ohranja gledališke elemente kot so oder pred gledalcem, govorjeno besedo; vsebino pa ustvarjajo drugače »podporni« gledališki elementi: svetloba, glasba, scena, rekviziti. Jaka Šimenc s soustvarjalci je emancipiral ravno te »podporne« elemente in jih postavil za glavne akterje na odru. Njihovo bivanje na odru osmišlja tekst, ki pa predmetom na usta polaga ravno kritiko potrošništva, želje po predmetih.
Nastopajo kosilnica, hladilnik ... in tudi – pršut.

Ideja: Jaka Šimenc
Avtorji: Aleš Mustar, Jaka Šimenc, Jure Vlahovič, Nejc Saje, Samo
Produkcija: Zavod EN-KNAP
Koprodukcija: Bunker Ljubljana / Stara elektrarna
Izvršna producentka: Jana Wilcoxen
Stiki z mediji: Karla Železnik
Produkcijska pomoč: Petra Nartnik, Karla Železnik
Tehnika: Zoran Grabarac, Miha Zupan
Finančna pomoč: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Mestna občina Ljubljana
Drugi pokrovitelji: Electrolux, Gorenje, Rotar, Visia

--

LJUBEZEN, DOLGA TRI DNI IN TRI NOČI

SLODRA

28. november ob 20.00
Amfiteater II. gimnazije Maribor

Temelj scenarija Slodre (slovenske dramatike), so slovenski dramski teksti iz 19. in začetka 20. stoletja, ki tematizirajo ljubezen. Starost tekstov zaznamuje odnose med spoloma kot tradicionalne, ampak v podrobnostih se odkrivajo podobnosti z današnjim časom in univerzalnosti vseh človeških odnosov. Velike besede ljubezni, razočaranj, zaljubljenosti, jeze, nežnosti, so fasada odnosov med dvema protagonistoma na odru. Na asketski sceni so njuna občutja razgaljena in do izraza pride vsak gib; vsak zavih nosu ali spogledljiv pogled.
Sledi Slodra 2, ki bo tople poglede in vroče besede zajela iz slovenske ljubezenske dramatike 20. stoletja.

Režija: Tomaž Štrucl
Scenarij: Branko Jordan, Magda Lojk
Igrata: Ajda Toman, Matija Vastl
Koreografija: Branko Potočan
Kostumografija: Mateja Benedeti
Fotografija: Igor Škafar
Glasba: Tomaž Grom
Grafična podoba: Tanja Radež
Tehnični vodja: Igor Remeta

--

DELAVNICA MAGDALENE REITER
LEKCIJE

29. november od 11.00 do 14.00
Plesna izba

Lekcije združujejo informacije o anatomski postavitvi telesa, ki izhaja iz tehnike release, kakor tudi iz lastnih raziskovanj in izkušenj Magdalene Reiter v plesu, kjer je poudarek na preciznosti vodenja telesa in iskanju novih gibalnih izzivov.

Lekcije so sestavljene iz ogrevanja, ki temelji na postopnem razgibavanju telesa, prav tako pa tudi iz gibalnih fraz - gibanja v prostoru pri spremembah nivojev, tempa in dinamike.

--

SOLO

29. november ob 19.00
Amfiteater II. gimnazije Maribor

Predstava Magdalene Reiter pozornost usmerja na ustvarjanje, ki je v žanru plesnega sola sicer dokaj samotno opravilo. V večplastnem solu se junakinja v želji, da bi zapela pesem, čeprav nima posluha, razcepi v več lastnih in tudi fiktivnih osebnosti, s katerimi komunicira in ki dajejo ali kradejo ritem njenemu gibu oziroma pogumu. Občutljivost plesa se kmalu pretvori v neverjetno moč, v kateri plesalka postane pravi tajfun, in končno lahko samozavestno zapoje občutljivo poljsko uspavanko. Eden od odličnih partnerjev predstave je tudi videoprojekcija Janeza Burgerja, ki dramaturško izpopolnjeno sledi plesalkinim vzgibom in zagatam, jih spodbuja in na koncu razstavi njeno telo oziroma počiva na njeni koži.

Koreografija in ples: Magdalena Reiter
Dramaturgija: Janez Burger
Glasba: Tomaž Grom
Oblikovanje luči: Jaka Šimenc
Kostumografija: Alan Hranitelj
Scenografija: Janez Burger, Jaka Šimenc
Besedilo: Magdalena Reiter, Sandra Grinberg, Lewis Carroll ("Alice's Adventures in Wonderland)
Produkcija : STARAGARA, Jožko Rutar
Koprodukcija: Bunker / Stara Elektrarna
Finančna pomoč: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Mestna občina Ljubljana, oddelek za kulturo

--

DELAVNICA IRENE TOMAŽIN
GLAS IN GIB

30. november od 11.00 do 14.00
Plesna izba

V delavnici bomo raziskovali moč glasu in njegovo raznoliko izraznost. Odkrivali bomo njegovo povezanost z gibom oziroma s telesom. Glas se nahaja že v samem telesu, samo dovolj pozorni moramo biti, da bi ga slišali. Samo telo in gibanje nam omogočata priti do lastnega glasu, ki pa je glede na naš vsakdanji glas vedno presenečenje.

--

PROJEKCIJA FILMA
ČIGAVA JE TA PESEM? 

30. november ob 19.00
Amfiteater II. gimnazije Maribor

V zabavnem, dramatičnem in tragikomičnem dokumentarcu Čigava je ta pesem skuša bolgarska režiserka Adela Peeva odkriti pravi izvor na Balkanu izredno priljubljene pesmi. Zaplete se, ko ljudje v vseh državah, po katerih potuje (Turčija, Grčija, Makedonija, Albanija, Bosna, Srbija in Bolgarija), samozavestno trdijo, da je to njihova najlepša religiozna, ljubezenska, junaška ali vojna pesem. Film je poln pravega balkanskega zgodbarstva in odličnega humorja, hkrati pa je pripoved o ljudeh, njihovi zapleteni zgodovini ter izmuzljivosti simbolov narodove identitete.

Režija: Adela Peeva
Producenta: Slobodan Milovanović, Paul Pauwels
Produkcija: Adela Media Film & TV Productions Ltd.

--

Vrni na vrh